Сторінки

четвер, 26 червня 2025 р.

 

        «Перша Європейська конституція –

            Конституція Пилипа Орлика»

Кінець вісімнадцятого століття – час схвалення конституцій: 1787 – Сполучених Штатів Америки, 1791 – Франції та Польщі, а наша Конституція уже була схвалена 5 квітня 1710 року.

Це був договір поміж трьома політичними силами козацької держави: гетьманом, генеральною старшиною та Військом Запорозьким. Конституція Пилипа Орлика була схвалена у часи боротьби за незалежність.

 

Конституція 1710 року не була лише емігрантським твором. Це загальноукраїнський політичний акт. В документах, які збереглися, Пилип Орлик писав, що його посланці двічі їздили в Україну для погодження проекту зі знатними старшинами України. Конституція визначала Державу Війська Запорозького та народу українського як станову виборну гетьманську монархію парламентського типу. У документі відображені тогочасні ідеали української нації. В ньому також знайшли місце протиріччя між європейською традицією і новітніми на той час ідеями. Вони у ХVIII ст. роздирали  Європу на непримиренні ворожі табори. Через територію України проходила невидима межа між прагненням наших предків до свободи, самостійності – і намаганнями сусідів уярмити її. 

Розробляючи Конституцію в чужій країні, Пилип Орлик разом з старшиною усвідомлювали, що її практичне застосування буде вкрай важким, бо спочатку треба було звільнити Україну від московського панування. Проте,  вона була створена з певністю в швидкому поверненні на батьківщину, де вона буде мати юридичну силу для всієї України. 

Ця Конституція – конституційний акт в історії Європи, який обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки. 







  

Немає коментарів:

Дописати коментар