"Красне письменство"

Троянди і терна Ірини Вільде

Літературна премія імені Ірини Вільде започаткована у 2007 році Львівською обласною організацією НСП України та народним депутатом України П.Писарчуком на честь 100-річчя від дня народження видатної української письменниці. Нагородження відбувається щорічно 5 травня в день народження Ірини Вільде. Премією відзначаються українські письменники за визначні літературні здобутки, новаторство в українській прозі різних жанрів, сприяння сучасному літературному процесу в Україні. Премія має всеукраїнський статус.
Ірина Вільде (Дарина Макогон) – відома українська письменниця, громадська діячка, членкиня НСП України з 1940 року, лауреат Шевченківської премії за 1965 рік. Внесена ЮНЕСКО до списку знаменитих людей 20ст. та другого тисячоліття. Твори письменниці жіночі, автобіографічні, про кохання і зраду. Є автором багатьох творів: «Химерне серце», «Метелики на шпільках», «Повнолітні діти», «Історія одного життя», «Ти мене не любив», «Людське тепло», Роман «Сестри Річинські» та інших. Критики писали, що Ірина Вільде все своє життя писала роман про себе – своє «химерне серце».
Першими лауреатами у 2007 році стали Роман Дідула за «Молитву за Україну», Є.Божин за твір «Келих часу». Оксана Думанська за «Графіню із Куткора». У різні роки премію отримали Б.Мельничук, П.Ходанич, О.Смола, Б.Смоляк, М.Лазару, О.Бакуменко, І.Ябовська, Р.Пастух та інші.

Роман Дідула закінчив факультет журналістики Львівського національного університету ім..Івана Франка. Працював головним редактором видавництва «Каменяр», співробітником журналу «Дзвін». Почав писати в студентські роки. З-під його пера вийшли романи «В найменшому з-поміж світів», «День над вечірнім берегом». «Крутий час», «Дерево в місті», «Геній Вінграновського». Він автор книжок « Маєте знайомих», «Списана гора», «Революція з усмішкою на устах», «Фотографія Христа», оповідань, нарисів, фейлетонів, гуморесок. Його твори перекладені російською, білоруською, болгарською, угорською, чеською мовами. Письменник є також лауреатом премії Б.Лепкого, О.Вишні.


Лауреатом премії 2019 року став Володимир Кузин – поет, прозаїк, педагог, фольклорист, журналіст. Був відзначений за книгу новел «Двоє». В який автор тонко і проникливо змалював побут сільських жителів Гуцульщини. Це розповідь про людей від землі.


Премія імені Василя Симоненка.

Нагорода започаткована у 2012 році для вшанування памяті поета Василя Симоненка. Вона заохочує літераторів до творчого пошуку , до написання високохудожніх літературних творів громадського звучання. Засновниками премії були : Черкаська обласна організація НСПУ, НСПУ за підтримки товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка та Ліги українських меценатів. Премія має дві номінації: за найкращу першу поетичну збірку поету- дебютанту і за найкращий художній твір. Премію вручають в день народження Василя Симоненка – 8 січня.
Серед лауреатів в різні роки були: О.Железняк, О.Климчук, О.Прохорчук, С.Пантюк, О.Задорожна, Н.Доляк, С.Савченко, С.Короненко, Л.Тараненко та інші.


Перші нагороджені у 2012 році: Олена Гусейнова за першу поетичну збірку поезій «Відкритий райдер». Поетеса закінчила Києво–Могилянську Академію. Друкувалась в часописах «Сучасність», Антології української поезії Анети Камінської «Дольки помаранч» та «Степ Step».
У номінації «За найкращий художній твір премію отримала Наталія Горішина за збірку поезій «Під сонцем серця». Авторка пише з дитинства. Зараз у творчому доробку письменниці книжки для дітей та 14 поетичних книг. Серед них: «Бджола на асфальті», «Розп’яття осені», «Право на весну», «Т.Шевченко. Труна. В перекладі Н.Горішиної» переклади Лермонтова, Маяковського, С.Єсеніна, поетичні твори з болгарської, англійської мов. Є лауреатом премії імені О.Олеся за збірку «Люблю».

Лауреатами премії 2019 року стали Ігор Мітров і Василь Шкляр.Ігор Мітров – поет, літераратурознавець. Закінчив КНУ імені Т.Шевченка. Є лауреатом літературних конкурсів Гранослов, Смолоскип. Літературну відзнаку отримав « За кращу першу поетичну збірку» - «Голландський кут»Василь Шкляр – один із найвідоміших сучасних українських письменників, політичний діяч. Його твори перекладено англійською, вірменькою, шведською, словацькою, російською мовами. Після університету працював журналістом і пише перші твори. З 1978 року – член НСПУ. Популярність приходить з виходом роману «Ключ» у 1999 році. У 2009 році публікується найвідоміший твір письменника «Залишенець.Чорний ворон», який був номінований на премію імені Т.Шевченка. Шкляр є автором не тільки романів.Літературна Премія імені Валерія Шевчука

Уперше в нашій країні засновано премію на честь класика української літератури, який активно працює на ниві вітчизняного красного письменства, продовжує творчу й наукову діяльність. У 2011 році за ініціативою викладачів і випускників Навчально-наукового інституту філології та журналістики започатковано літературну премії імені Валерія Шевчука. Вона вручається письменнику з України або іншої країни за кращу книгу прози видану українською мовою, яка є зразком високого художнього слова, оригінального стилю, культури мови, і несе гуманістичні ідеали. Мета премії - підтримка художньої літератури високої естетики та інтелектуальної вартості. Лауреата визначає експертна рада Літературної премії імені Валерія Шевчука Інституту філології та журналістики ЖДУ ім. І.Франка.


 За 2011 рік премію отримав Юрій Щербак за твір “Час смертохристів. Міраж 2077 року”. За 2012 рік було дуже багато претендентів — подано 28 анкет. За підсумками результатів голосування членів ради лауреатом став письменник з Житомирщини, випускник університету ім. І.Франка Володимир Даниленко за збірку повістей про почуття між жінкою і чоловіком “Тіні в маєтку Тарновських”. У 2013 році премію В.Шевчука отримав Ярослав Мельник. У 2014 — Галина Пагутяк. А у 2015 році рада премії обрала твір “Одіссея Шкіпера та Чугайстера. Окупаційний роман” Григорія Гусейнова.

Щербак Юрій - український письменник, сценарист, публіцист, політик і дипломат, діяч екологічного руху, лікар-епідеміолог, доктор медичних наук, був головою Комитету з Національної премії імені Т.Шевченка. Академік УЕАН. Голова Наглядової ради Національного медичного університету імені О.Богомольця. Нагороджений орденом Свободи. Літературну діяльність почав у 1950 роках. В студентській газеті публікував перші оповідання. З 1966 року — член НСПУ. Його творчий стиль умовно можна віднести до жанру міської прози. Лауреат премій імені О.Довженка і Ю.Яновського. Є автором фантастичних оповідань “Допит”, “Синтез”. “”Час Великої гри. Фантоми 2079”, “Час тирана. Прозріння 2084 року”, п'єс, кіносценаріїв.
Даниленко Володимир — український письменник-прозаїк, критик, літературознавець, кандидат філологічних наук, голова Київської міської організації НСПУ. З 2013 року — докторант Інституту філології КНУ. Належить до Житомирської прозової школи. Даниленка відносять до постромантиків і до екзистеціалістів. “Даниленко - письменник крайнощів, але водночас він письменник дуже великої внутрішньої сміливості й свободи”. Він є автором оповідань: “Сон із дзьоба стрижа”, “Дзеньки-бреньки”, романів “Газела бідного Ремзі”, “Кохання у стилі бароко”, “Капелюх Сикорського”. Збірка повістей “Тіні в маєтку Тарновських” письменника отримує у 2013 році премію імені В.Шевчука. Твори автора перекладені англійською, німецькою, японською, російською, польською, італійською мовами. Даниленко лауреат премій І.Огієнка, Благовіст, І.Вільде, Є.Плужника, премії гумору та сатири. Критика вважає романи автора одними з найкращих романів сучасної української літератури. Книга повістей увійшла до рейтингу найкращих літературних видань року (за версією ВВС).
Мельник Ярослав — український і литовський письменник, філософ, критик, член НСПУ, за освітою філолог. Автор більш 10 книжок. Всі прозові твори стали фіналістами “ВВС книги року”. Роман “Далекий простір” — книга року 2013 за версією ВВС. Його книги були номіновані на Європейські літературні премії, визнавалися книгами року у Франції. Твори Мельника перекладені англійською, німецькою, італійською, есперанто, румунською, російською та іншими мовами. Роман “Далекий простір” став книгою року у Франції. У 2018 році Міністерство освіти України включило цей твір Я.Мельника в обов'язкову програму з української літератури для 11 класу середніх шкіл .
Закордонні критики називають письменника містиком і неосимволістом. Характерні риси його творчості: сугестивність, психологізм, сюрреалізм, позачасовість, універсальність тем, гостросюжетність. У 2016 році його роман “Маша, або постфашизм” став фіналістом ВВС Книги року. У 2018 році автор отримує премію за кращий фантастичний твір європейського письменника “Далекий простір”. У 2014 році Мельник презентував у Львові нову збірку короткої прози “Чому я не втомлююсь жити”, яка увійшла у п'ятірку найкращих книг року за версією ВВС.Пагутяк Галина - сучасна українська письменниця, лауреатка премії імені Т.Шевченка. Писати почала ще в юні роки. Вчилась у Львові, закінчила курс української філології в Київському державному університеті ім. Т.Шевченка. Працювала у школі. Членкиня НСПУ. У 1986 році великим тиражем видала книгу “Господар”. Зараз видає твори у Львівських видавництвах “Піраміда”, “Приватна колекція”. Авторка романів “Слуга з Добромиля”, “Урізька готика” (визнана Книгою року ВВС - 2009), “Гіркі землі”, “Смітник Господа нашого”, “Зачаровані музиканти”. Роман “Магнат” отримав премію імені В.Шевчука в 2014 році.Гусейнов Григорій - український письменник, журналіст, редактор літературного часопису “Кур’єр Кривбасу”, член НСПУ, краєзнавець, видавець. Є членом Комітету з Національній літературної премії імені Т.Шевченка. Автор прозових книжок “Незаймані сніги”, “Чаша ювеліра Карла Фаберже”, “На землі на рідній”, “Господні зерна”, “Сповідь дитинства”, “Друга соната”, “Принцеси революції”, “Тіні забутого парку” та інших. Письменник - ініціатор створення товариства азербайджанської культури в Кривому Розі.
Лауреат премій імені Т.Шевченка, І.Огієнка, В.Ястребова, В.Стуса, Є.Чикаленка. За роман “Одіссея Шкіпера і Чугайстра” у 2015 році отримав премію імені В.Шевчука.


Іван Корсак - біограф нашого народу.
Літературна премія імені Івана Корсака

започаткована родиною письменника та видавництвом “Ярославів Вал” з метою піднесення в Україні популяризації творів історичної тематики і заохочення тих творів, які стали яскравим художнім здобутком року. Твір повинен бути присвяченим саме історії України. Вручення нагороди відбувається до дня народження письменника 15 вересня щорічно. Головою журі є письменник та директор видавництва “Ярославів Вал” М.Слабошпицький, його заступник-прозаїк, головний редактор часопису “Кур'єр Кривбасу” Г.Гусейнов.
Історичні романи — це частина мистецтва, які поєднують в собі пізнавальну, психологічну, інформативну функції, дає естетичну насолоду, формує людські цінності.
Іван Корсак — (1946-2017 рр.) — видатний український письменник, заслужений журналіст України, почесний громадянин  м. Луцька, член Ради НСПУ. Автор багатьох історичних романів, серед них: ”Гетьманич Орлик”, “Отаман Чайка”, “Корона Юрія”, “Вибух в пустелі”, “Капелан Армії УНР”, “На розстанях долі”, “Імена твої, Україно” — художні оповідання про видатних українців. Лауреат багатьох літературних премій: імені В.Чорновола, А.Кримського, Г.Сковороди, Д.Нитченка, П.Куліша, М.Гоголя та почесних державних відзнак. “Проза Івана Корсака — скриня з коштовними перлами, які він відкрив і показав всім нам”, — головний редактор “Літературної України” С.Куліда.Першу премію імені І.Корсака у 2017 році здобув Петро Кралюк —  письменник, публіцист, філософ, викладач Острозької академії, заслужений діяч науки і техніки, член НСПУ, член комітету премії “Української книги року”. Премію отримав за книгу історичної прози “Синопсис”. Як прозаїк, відомий своїми творами: “Апокриф”, “Римейк” (квазіісторичні фентезі з переплетенням кількох тем і мотивів, герої твору — сміх, гротеск, гра), “Діоптра”, “Віднайдення раю”, “Полум'яне серце”, “Реанімація”, “Сильні та одинокі”, “Лицар і смерть” - роман про С.Бандеру. Твори автора - документальна проза, інтелектуальне письмо, інтрига — яскраво виділяються в контексті сучасної української прози.Лауреатом премії 2018 року став письменник з Одеси Микола Суховецький за трилогію про Кирило-Мефодіївське братство: “Зустріч у Лаврі”, “Дівчина з голубом”, “Сніг на фортеп'яно”. Головні герої твору Т.Шевченко, М.Костомаров, П.Куліш. М.Суховецький - український письменник-прозаїк, критик, есеїст, член НСПУ та НСЖУ, громадський діяч. Письменник намагається показати своїх героїв як людей, які прагнуть передусім людського щастя, родинного затишку й тепла, а не тільки як честолюбних молодиків, яких хвилює доля батьківщини, мови, культури... Автор романів чудово обізнаний з історичною епохою, про яку пише і з біографіями непересічних особистостей, які оживають під його пером.М.Слабошпицький зауважив, що ця премія - унікальний приклад сучасного меценатства, патріотичної культурної інвестиції. Це своєрідний грант, зосередження спільної зіниці на важливому культурному явищі. Шляхетність задуму мобілізує літераторів до творення історично-художніх полотен задля формування нашої національної ідентичності.


«Вікно українській літературі в Європу»
Літературна премія імені Максима Рильського

Щорічна літературна премія Кабінету міністрів України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Українським Фондом культури, благодійною організацією “Фонд Максима Рильського “Трояди й виноград” присуджується за найкращі досягнення за переклад українською мовою творів видатних зарубіжних авторів або переклад творів українських класиків та сучасних авторів мовами країн світу. Премія заснована у 1972 році. Нагороди вручаються 19 березня в день народження Максима Рильського. Премія має дві номінації: за переклад українською мовою видатних зарубіжних авторів та за переклад творів українських класиків та сучасних авторів мовами народів світу.
Починаючи з 1972 року від часу заснування премії її лауреатами стали відомі українські письменники, класики перекладацької літератури Б.Тен, Д.Павличко, Р.Чілачава, М.Лукаш, Г.Кочур, І.Качуровський, Р.Лубківський, М.Стріха, І.Рябчий та інші.
Лауреатами останніх років стали:


Василь Степаненко — український поет і перекладач, член НСПУ. Працював вчителем літератури, редактором різних видавництв. Зараз є директором Національного літературного видавництва «Веселка». Перші поетичні твори опублікував в 1963 році. Друкувався в газетах і журналах «Всесвіт», “Дніпро”, «Україна», «Україна молода», «Літературна Україна». Автор поетичних і прозових творів. Премію імені М.Рильського отримав в 2016 році за переклад з грецької поеми ХVII cт. Віцендзоса Карнароса «Еротокри”. Над твором Василь Степаненко працював 40 років. В Греції це дуже відомий класичний  твір, який перетворився на народний.  У 1978 році рішенням ЮНЕСКО поема включено  до переліку 300 шедеврів світової культури.

 

Ніна Баликова — українська перекладачка з японської, членкиня НСЖУ. Навчалась в Малій академії наук України. Здобула стипендію Президента України в 2006 році. Її лекції включені в підручник «Японська література: курс лекцій» (2015). З відзнакою закінчила університет ім. Т.Шевченка. Стажувалась, навчалась з японської мови у вищих навчальних закладах Японії, Австралії. Працювала власним кореспондентом газети «Голос України» в Японії. Авторка статей, наукових робіт з японської літератури. У 2017 році у видавництві «Либідь» вийшла друком книжка першого українського перекладу давньояпонського твору буддійського монаха ХIV ст. Кенко-хоші «Нотатки знічевя» - збірка оповідань і легенд, яка отримала премію імені М.Рильського.
Юлія Джугастрянська — українська перекладачка і літературознавиця, членкиня НСПУ з 2012 року. Народилась на Вінниччині. Закінчила Київський університет. Вивчала філологію, літературу. Кандидатка філологічних наук. Куратор премії «Коронація слова». Перекладає з англійської мови. У 2018 році отримала премію за переклад роману Р.Кіплінга «Кім».
Засновники премії вважають, що здобутки вітчизняних літераторів стануть більш доступними зарубіжному читачеві, нададуть можливість глибше пізнати Україну, духовний світ нашого народу. Це засіб інтегрування української літератури у світовий літературний простір.
Премія піднімає престиж перекладацької літературної праці та популяризує у світі премію імені видатного митця художнього українського слова і гідна відзнака пам'яті Максима Рильського.
Мистецька премія “Київ”.
Літературна номінація імені Євгена Плужника.Премія була заснована у 2001 році Київською державною адміністрацією спільно з координаційною радою НСПУ за популяризацію найкращих здобутків митців Києва. На здобуття премії висовуються оригінальні твори митців, які живуть і працюють в столиці. Урочисте вручення дипломів переможцям відбувається з нагоди святкування Дня Києва. Премія “Київ” є однією з форм підвищення соціальної ролі мистецтва в культурному житті столиці України. 
Премія імені Є.Плужника  з літератури є однією з номінацій цієї премії.  Євген Плужник - поет, драматург, перекладач. Загинув у Соловецькому таборі. Умовна могила знаходиться на Байковому кладовищі. Перші твори опублікував 1924 року. Його поезію високо оцінили М.Бажан, М.Зеров, М.Рильський. Творам поета притаманні глибокий  ліризм та драматизм почуттів. Перекладав Гоголя, Л.Толстого, А.Чехова та інших. Автор поетичної збірки  “Рівновага”, романів “Недуга”, “Професор Сухораб”, ”Болото”...
Лауреатами премії в різні роки були:
Чорногуз О.Ф. - письменник, журналіст,член НСПУ. Редагував журнал “Перець”. Автор книжок гумору і сатири. Лауреат премій імені О.Вишні, М.Стельмаха, О.Гончара. І.Багряного, М.Коцюбинського, української Нобельської премії за сатиру і гумор... Твори письменника перекладені на 22 мови світу.Премію імені Є.Плужника отримав за книжку прози “Примхи долі”.Слабошпицький М.Ф. - український письменник-прозаїк, критик, літературознавець, публіцист, заслужений працівник культури України, громадський діяч. З 2006 року - секретар Ради НСПУ. Директор видавництва “Ярославів Вал”. Автор книги про Т.Осмачку “Поет із пекла”, за яку отримав премію імені Т.Шевченка у 2005 році. Перу Слабошпицького належать твори “З голосу нашої Кліо”, “Українські меценати”, “Пейзажі для Помаранчевої революції”, роман про М.Башкирцеву, “25 поетів української діаспори” та інші. Має творчі  відзнаки: О.Білецького, Л.Українки, О.Пчілки, В.Симоненка. Премію Є.Плужника отримав за книги: “Протирання дзеркал”, “Тіні в дзеркалі”.Фольварочний В.І. - поет, прозаїк, драматург, заслужений діяч мистецтв України, член НСПУ. Літературна Премія “Мистецький Київ” - за роман “Розчахнута душа” і роман-хроніку “На висоті орлиного лету”.
Буряк Юрій - відомий український поет, майстер художнього слова, перекладач, видавець. Автор поетичних збірок “Струми”, “Брук”, “Оріль”, “Коло навколо”, “Не мертве море” та інших. Письменник є засновником історико-культурологічного альманаху “Хроніка 2000”. У 2007 році поет-видавець очолює видавництво НСПУ “Український письменник”. Поезія Буряка виходила в перекладах англійською, угорською, грузинською, чеською, мовами. Він лауреат премій Т.Шевченка у 2015 році, В.Сосюри, Д.Нитченка, І.Огієнка, П.Усенка.Саме митці-кияни створюють неповторний образ нашої столиці, формують її культуру і духовність. Премія “Мистецький Київ” призвана підтримувати митців, справжніх майстрів своєї справи, і задля невпинного руху культури столиці вперед.


Премія імені Максиміліана Кирієнка-Волошина

 У березні місяці НСПУ оголошує приймання творів на літературну премії імені М.Кирієнка-Волошина. Премія присуджується у двох номінаціях (поезія і проза) за найкращі літературні російськомовні твори українських письменників, за переклади українською мовою.
В сучасному українському просторі спостерігається нове явище - російськомовна українська література. Така література набула в нашій державі своїх, притаманних українській мові, особливостей та колориту і суттєво відрізняється від руського язика сучасних російських авторів. “Цей літературний конкурс, що був поновлений з ініціативи НСПУ, набув державного значення. Є одним з упевнених кроків до європейського, мислячого співтовариства і продемонстрував толерантність та зацікавленість у відкритті нових імен на українській літературній ниві. Національна спілка виявила мудре, дбайливе, передбачливе ставлення до всіх творчих особистостей, не поділяючи їх за мовою чи віросповіданням”, - Е.Бєльська - дипломантка літературного конкурсу імені М.Кирієнка-Волошина.
 Конкурс був заснований НСПУ у 2016 році. Він став дієвим стимулом розвитку літературного процесу в Україні за ініціативою українського письменника та громадського діяча В.Ф.Шовкошитного.
 Лауреатами премії імені М.Кирієнка-Волошина 2019 року стали: Еліна Свенцицька, Олексій Зарахович, Борис Херсонський.

Еліна Свенцицька — українська письменниця, поетка, літературознавчиня, докторка філологічних наук, професорка славістики, членкиня НСПУ, лауреатка Премії української бібліотеки в Філадельфії та Премії “Планета поета” імені Л. Вишеславського. Після 2014 року переїхала з Донецька до Києва. Пише вірші українською мовою, прозу - російською. Авторка книг: “Білий лікар”, “Мої шедеври”, “Пустельні риби”, “Из жизни людей”, “Простите меня”, “Проза жизни”, “Триада рая”.

Для письменниці характерне парадоксальне поєднання дорослого цинізму та дитячої простодушності, контраст між високим біблійним словом та ненормативною лексикою, пародійна гра слів з елементами абсурду. Це робить з неї письменницю особливо унікальну, а її твори - шедеврами. Не зрозуміло, де у автора вигадка, а де реальність, де закінчується сам автор і починається ліричний герой. Письменниця Еліна Свенцицька і персонаж Е.Свенцицька — це одна людина або різні!? “На грани ума и безумия существуют мои герои и я вместе с ними”, - Еліна Свенцицька.
Девушка до 40 лет, рост до среднего, образование выше среднего, во всем обыкновенная, стройная, имеющая мать до 60 лет, находящуюся в больнице.., знакомая с поэзией, прозой и спичечными этикетками, без вредных привычек, желающая обрести спутника жизни, который помог бы ей служить идеалом, кумиром и сатрапом, имеющего интеллектуальный багаж и круг интересов, возможно, с каким-нибудь хобби,… сидела за столом и писала письмо…” - це уривок з оповідання письменниці. З творчістю Еліни Свенцицької можна познайомитися за посиланням https://www.proza.ru/avtor/svenc.Борис Херсонський — інтелектуал і філософ, поет, публіцист, науковець, ректор. “ Я рухався у двох головних напрямках: медицина і література”,-дізнається сам поет. Його твори друкували видавництва “Фоліо”, “Дух і Літера”, “Видавництво Старого лева”., перекладені англійською, німецькою,італійськими мовами. Автор вже двічі був лауреатом премії конкурсу М.Волошина до 2014 року.
Олексій Зарахович — український поет, художник, культуролог, член НСПУ. Автор збірок віршів: “Машини та озера”, “Самватас”,” АберрацияАкакия”, “Чехонь”, “ Табукатура” та інших.

Публікувався у Росії, Білорусі, Німеччині,Сербії. Лауреат премії “Планета Поета” імені Л. Вишеславського.Премія імені Володимира Сосюри

Весна. Пора відродження, розквіту, квітнення не тільки природи. Березень місяць, наприклад, багатий на вручення літературних премій. Вже оголошені імена лауреатів головної Державної премії з літератури імені Т.Шевченка: М.Кіяновська і Т.Прохасько. 

А 5 березня в Музеї-кімнаті імені О.Гончара відбувся святковий захід присвячений врученню премій імені В.Сосюри. Місто заходу було обрано невипадково. Олесь Гончар завжди цікавився успіхами юних літераторів, підтримував їх у творчості та житті, і він високо оцінював творчість Володимира Сосюри. Головний редактор газети “Літературна Україна” С.Куліда у своєму виступі зазначив, що “Премія імені В.Сосюри” є однією з найкращих і найповажніших. Її заснували видання “Літературна Україна” і НСПУ у 1982 році. Премія вручається щороку за найкращу поетичну публікацію на сторінках “Літературної України” і за дослідження спадку Володимира Сосюри. Лауреатами 2019 року стали поет Олександр Вертіль і молода поетка Руслана Мельничук.

Олександр Вертіль — український письменник, поет, перекладач, журналіст, член НСПУ. Він автор поетичного творчого доробку: “Троянди на пероні”, “Ювілейні літа”, “Слобожанська сіль”, “Паморозь”, “На просторі часу”, “Світло Бурлюка зійшло...”. Мотиви громадські, пейзажні, інтимні переплітаються у творчості поета в одне ціле, утворюючи особливий світ людського життя: переживання героїв, їх боротьба за чистоту душі, природи, людської моралі... Олександр Вертіль вже є заслуженим лауреатом літературних премій імені: П.Рудя, О.Олеся, В.Мисика, П.Куліша, Д.Нитченка, М.Кирієнка-Волошина.


  
 Руслана Мельничук — поетка з Вінниччини, є авторкою збірок: “Заручена з вітром”, “Валентина”, “Місце під дощем”, “Кармічна любов”... Лауреатка премії обласного літературно-мистецького об'єднання імені В.Стуса “Подільська пектораль”, щорічного всеукраїнського конкурсу одного вірша “Малахітовий носоріг”, фестивалю поезії на Поділлі “Підкова Пегаса”. Тендітна душа поетки живе любов'ю до світу, в якому нерозривно переплітаються радість і печаль. Твори її пронизані елегійним світлом вічного кохання, з яким авторка веде діалог, відчуваючи кожен його порух й кожне бажання... Вірші Р.Мельничук для тих, хто цінує красиве й талановите поетичне слово...

«Красне письменство» -
 лауреати  іменних літературні премій  Україні.

В Україні щорічно вручається близько 20 премій в галузі літератури. Більшість з них носять імена найвідоміших українських письменників. Премія є творчим стимулом і предметом гордості за імена і твори, які поповнюють українську скарбницю української літератури. Це особлива відзнака в сфері високих духовних цінностей української нації. Премії поділяються на різні категорії: державні, міжнародні, всеукраїнські, обласні. З 1961 року започаткована головна державна премія в літературі – імені Тараса Шевченка.

 

Нею нагороджуються видатні митці за високоідейні й високохудожні твори в галузі літератури, які є вершинами духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність. Перший диплом та почесну відзнаку отримав Павло Тичина. Лауреатами премії 2019 року  стали Богдан Горинь за свій есей-колаж «Святослав Гординський на тлі доби» та Оксана Забужко за громадське - політичне видання «І знов я влізаю в танк…».
В 1971 році на честь 100-річчя від дня народження Л.Українки письменники отримують премію за найкращий твір для дітей. Лауреатами якої були Ю.Збанацький, П.Воронько, В.Нестайко, М.Сингаївський та багато інших.У 1983 році була започаткована премія імені Павла Тичини, яка присуджується щорічно за високохудожній поетичний твір. Так лауреатом премії у 2019 році стала Харитонова Р.П. за збірку «Рівновелика любов».
Премія імені Антонича з 1994 року має на меті стимулювання талановитої письменницької молоді, пропагування високої поетичної майстерності. Лауреати премії ім.С.Руданського – автори  найкращих гумористичних творів. З 1994 року до сьогодення вручено 43 премії. У 2019 році її отримали Пасічник М.П., Береза Ю.П., Катічева М. І.
Всеукраїнська премія НСПУ ім. П.Воронька  вручається за найкращу книгу для наймолодших школярів.
Відзнака премії О.Кобилянської – за найкращий твір гендерної тематики. Лауреатка 2019 року – Т.Пишнюк.
Василя Юхимовича – за вагомий внесок у розвиток української літератури. Премія В.Свідницького – поетична відзнака з 2011 року.
Так премія імені В.Сосюри призвана пропагувати життя і творчість відомого українського поета та найкращі поетичні публікації. Премію в різні роки отримали: Білий І., Грабовський В., Сом М., Чіп Б. Міжнародну премію імені М.Гоголя отримали серед інших М.Жулинський та В.Шевчук за внесок у розвиток української літератури. Премію імені О.Гончара в 2019 році отримав  Шкрабюк П.В. за твір «Над Простором і Часом: трилогія незвичайного».Можна також назвати премії імені І.Вільде, М.Сингаївського, О.Ульяненка,  М.Рильського, Г.Сковороди, П.Куліша, Н.Забіли, О.Пчілки, У.Самчука, В.Симоненка (за першу поетичну збірку), Є.Маланюка, І.Багряного, В.Винниченка та багато інших. Вважається, чим більше нагород, титулів, премій отримує літератор, тим більш він популярний і має більший попит на свої книжки, більше читачів купують його твори. Тільки за роки незалежності в Україні виникла низка різноспрямованих літературних премій, кожна з яких у свій спосіб впливає на розвиток літературного процесу.
Перша виставка «Красне українське письменство» -  загальний огляд цій багатої теми починається з першого лауреата Державної премії з літератури імені Т.Шевченка  – Павла Тичини, потім представляє переможців різних років, наприклад,  Е.Андієвську,  М.Бажана, І.Вільде, Вінграновського,  І.Жиленко, Л.Костенко, Б.Олійника, І.Малковича та лауреата 2019 року – Б.Гориня. Також матеріали виставки знайомлять з лауреатами премій імені Л.Українки: В.Нестайко, М.Сингаївський, П.Воронько; П.Куліша(Ткач Л.,  Т.Череп-Пероганич, О.Печорна) М.Гоголя (В.Спапчук, О.Забужко, В.Стус), Є.Маланюка (Н.Поклад), В.Сосюри (Б.Чіп,М.Сом), В.Симоненка (В.Шкляр), В.Шевчука (Г.Гусейнов), П.Тичини, О.Гончара ( П.В.Шкраб’юк). Впродовж року бібліотека буде розповідати про інші іменні літературні премії України та їх лауреатів.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар