Михайло Дубовик. Усього сорок років життя.
Його
поезія належить до найкращих творів української поезії. Його поетичні збірки
видавались в Україні у 60-х роках і вважаються бібліографічною рідкістю. Життя
і діяльність літератора пов’язані з Дніпропетровщиною. Перші вірші були
опубліковані в газетах «Зірка», «Зоря», «Майбутня зміна».
20-30 роки ХХ ст.– це і курс на українізацію, орієнтація суспільства на світлі ідеали і людських трагедій під час політичного терору. Михайло Дубовик був серед тих багатьох інших українських діячів культури, хто потрапив під «ліквідацію», став жертвою тоталітарного режиму.
Майбутній поет народився в с.Межиріч Лебединського повіту на Сумщині в родині гончарів. Закінчив маріупольську вчительську гімназію, потім - педагогічну школу в Запорізьку. Вчителював. Подовжив навчання в Дніпропетровському інституті народної освіти. Обставини не дали можливості закінчити курс навчання.
Перші вірші молодого поета з’явилися в 1924 році. Дубовик працює літературним консультантом в газетах, журналах. Був одним із засновників «Літературної газети». Належав до літоб’єднання «Плуг» - першої літературної організації в Україні. Є автором чотирьох поетичних збірок. Творчість Дубовика зігріта щирою любов’ю до рідно краю. Вона проста і невимушена. «Земле –мамо! Земле дивна і мила! Вічна слава радощам твоїм! Дай мені палку співецьку силу – хай про тебе людям розповім». Селянські сонети автора вражають ліричністю, гострого відчуття природи. Поет переймається болем, проблемами села. У своїх віршах автор торкається тем індустріалізації, де головний герой - робітник – рушійна сила історії.
Пізні твори вже більш філософські - роздуми про призначення поета. «Поете! Як мудрець. Зумій і ти до смерті в серці мужність пронести!». В творчості Дубовика відчувається тонка,
ніжна і вразлива його душа.
У 1941 році Дубовика заарештовують. Сфабрикували проти нього кримінальну справу про шпигунську діяльність і участь в контреволюційних організаціях. Розстріляний на початку війни в Биківні. Дата і місце страти не встановлені точно.
Життя і творчість поета -
поле для сучасних досліджень - його
естетичний код ще нерозгаданий. У 1955 році на прохання СПУ справу поета переглянуто і Дубовик був реабілітований
посмертно.
Немає коментарів:
Дописати коментар