«Вірш і Воїн знаменитий щохвилини ладен край свій боронити,…волю батьківського дому…»
Козацькі літописи – історико-літературні твори, присвячені козацьким війнам, історичним подіям, вміщують виразні характеристики діячів свого часу.
Літопис полковника Гадяцького полку Грабянки Григорія був опублікований ще в 1793 році. В полку він пройшов службу від рядового козака до полковника. Історія О.Лазаревського описує Грабянку як «личность исключительную». Полковник користувався пошаною серед козаків, захищав їхні інтереси. Освіту отримав в Києво–Могилянській академії.
У складі козацьких військ Г.Грабянка брав
участь у походах Кримських,
Азовських, Північній і російсько-турецькій війнах. Загинув у 1737 році в бою при Гайман-Долині (Запорізька обл.).
На сьогодні відомо 50 списків Літопису Грабянки. Твір перевидавався чотири рази. Останній – в 2001 році у Житомирі і зберігається у краєзнавчому музеї міста. Джерелом для написання твору слугували офіційні державні документи, щоденники, польські хроніки, розповіді учасників подій: поляків, українських козаків, донесення, чолобитні , універсали, грамоти, відомості, подяки, службові листи козаків, «Синопсис» Самовидавця, історичні твори інших авторів. У тексті поєднані яскраві описи козацьких битв, повстань, характеристики історичних діячів. Літопис перекладений із староукраїнської на сучасну мову.
Самійло Величко - автор наймонументальнішого твору в давній українській історіографії – «Літопису». Військовий канцелярист, генеральний писар при І.Мазепі, мав ґрунтовну освіту в Києво-Могилянській академії. Володів п’ятьма мовами. Збирав книжки, рукописи, документи, вірші, козацькі хроніки, польські історичні твори. Після звільнення з семирічної неволі С.Величко оселяється в Диканьці і пише історичний твір - Літопис, в якому використовує зібрані матеріали, систематизує факти про гетьманів України.
Автор втратив зір за цією роботою, помер у 58 років, але справу свого життя зумів довести до кінця.
14 жовтня
2020 року відбулась презентація нового видання цієї унікальної культурно-історичної пам’ятки в Батурині у Національному заповіднику «Гетьманська столиця». Це колосальний
фоліант, обсягом понад півтори тисячі сторінок, вагою більше трьох кілограмів.
Важливо, що подія відбулася саме у 300-ту річницю створення твору. Директор
заповідника у своєму виступі зауважила,
що документ С.Величка є одним з «наріжних каменів» української державності.
«Літопис - то витвір духу самого С.Величка, велична пам’ятка, якій немає рівних
у тогочасній нашій культурі. Поруч з Ф.Прокоповичем, Г.Сковородою,
Л.Барановичем Величко - монументальна
літературна постать», - вважає автор перекладу Літопису з книжної української
мови Валерій Шевчук.
Немає коментарів:
Дописати коментар