понеділок, 27 вересня 2021 р.

 «ПРОЧИТАННЯ   ВУЛИЦЬ»

Конкурс професійної майстерності

Літературно-краєзнавча відео екскурсія

вулицею сім`ї Ідзіковських

« ІДЗІКОВСЬКІ. ДУХОВНО СПРАГЛІ».

Бібліотека ім. О.Новікова-Прибоя

Мета: розповісти мешканцям району про  польсько-українську родину Ідзіковських - книговидавців, їх громадську та благодійну  діяльність, ім’ям якої в 2016 році була названа одна з вулиць Солом’янського  району.

Вулиця Ідзіковських знаходиться між вулицею Волинською і Севастопольською площею.


Ця невеличка, затишна, спокійна, коротенька   вуличка  в 720 м довжиною виникла на початку ХХ ст. під назвою  Центральна і була однією з перших вулиць в селищі Чоколівка. З 1963 року носила ім'я Михайла Мішина- члена штабу оборони Києва під час Другої світової війни. 

Сьогодні   вулиця  є місцем розташування   медично-музично-мистецьких  закладів.


 Починається і закінчується вона медичними закладами: медичний центр «Добробут» фасадом нового корпусу виходить на Севастопольську площу. Інноваційні  технології та сучасні інтер’єри закладу ефективно впливають на процес лікування хворих.  Адреса комплексу – вул. Ідзіковських,б. 3.



 Дитяча клінічна лікарня №3 (почтова адреса – вул.Волинська, 21), одним корпусом  виходить на вул.Ідзіковських.

Лікувальні заклади виконують важливу і необхідну  місію в суспільстві: рятують життя і  зберігають фізичне здоров’я дорослих і малих  киян;

Під №37-А  знаходиться центр  мистецтв – підлітковий клуб «Червоні вітрила» для  дітей різного віку, які  долучаються  до миру краси і добра;


Гуртожиток для  студентів Київського національного лінгвістичного університету займає будівлю за №15/17;



В житловому  будинку №13 на першому поверсі – привітне, затишне кафе «SannyYummy»,  де можна не тільки скуштувати різні бліни, але й відпочити на зеленій галявині, поспілкуватися з друзями чи з книгою…


Школа №69 виходить на вулицю Ідзіковських своєю спортивною зоною. До речі, в ній навчалися брати Клички.



 За адресою вул. Ідзіковських,б.25 розміщується Київська музична школа №33, яка у 2016 році отримала ім’я В.В.Пухальського- видатного українського композитора, музиканта, педагога, громадського діяча, мецената, першого ректора Київської консерваторії. В закладі діє «Музична вітальня», яка зберігає пам'ять і  популяризує духовну спадщину українського музиканта.

Цікаво, що родина Ідзіковських і Пухальський  були знайомі, мали спільне коло  знайомих, композитор друкував ноти своїх творів в їхній фірмі, вони  влаштовували музичні концерти в Україні;


Символічно, що через століття дві видатні постаті української історії знову зустрілися на одній з вулиць  міста Києва,  для розвитку і розквіту  культури якого вони плідно  працювали все життя.

Чим же заслужила сім`я Ідзіковських вдячну пам'ять нащадків  і честь  залишити   своє ім’я на мапі  Києва?



 Леон Ідзіковський у 1858-59 роках заснував у Києві на Хрещатику, б.,29 книгарню - «Книжково-музичний магазин», потім він перетворився на книжково-нотну видавничу фірму;



Після його смерті нею  керувала його дружина Герсилія Гнатівна. Вона відкрила  читальний зал на 500 осіб при книгарні, яка перетворилася на приватну книгозбірню   в 40 тисяч томів. В 1914 році її фонд складав вже 173 тис. примирників;




-з 1897 року фірмою керував син Владислав Львович. В друкарні Ідзіковських  працювало 150 осіб, в бібліотеці - 10 працівників;


 Підприємство видавало твори українських композиторів: Кошиця, Стеценка, Лисенка, Пухальського та інших. Діяльність Концертного бюро організовувала  сестра – Ящевська Марія Львівна – співачка, якій М.Лисенко присвятив пісню «Моя любонька» на слова А.Міцкевича.




Фірмою «Леон Ідзіковський» було випущено у світ 7 тисяч  назв різноманітної літератури, в т.ч. нотних видань;

Родинна фірма Ідзіковських була співорганізатором художніх виставок, музичних концертів;

Життя і діяльність родини Ідзіковських є взірцем  для нащадків чесного, самовідданого служіння обраній справі на благо державі і народу.

 Вуличка Новгородська прилучається до  вулиці Ідзіковських, на ній   знаходиться районна бібліотека, яка продовжує справу відомої  родини - книгорозповсюдження та просвітництва населення. 

В бібліотеці є матеріали, в яких можна знайти інформацію про родину Ідзіковських:  


-М.Рибаков «Хрещатик відомий і невідомий», Київ,Видавництво «Кий», 2003;

-А.Третьяков «Старий Хрещатик і його домовласники»,Київ, «Сучасний письменник», 2019;

-Ковалинський В. «Київські мініатюри», книга шоста, Купола – 2007;

-Петров С. «Книжкова справа в Києві 1861-1917», Київ, «ЕксОб», 2002;

-« Микола Лисенко у спогадах сучасників», Київ, «Музична Україна», 2003;

-Лисенко І. « Музична культура України», «Рада». Київ – 2008;

-«В.В.Пухальський. Життя як служіння музиці…», Історико-біографічна збірка – подарунок музичної школи № 33 ім. В.Пухальського.

 Бібліотека висловлює подяку за творчу співпрацю бібліотеці ім.Достоєвського, СШ№64, музичній школі №33 ім. В.Пухальського.

 







Немає коментарів:

Дописати коментар