СВЯТО УКРАЇНСЬКОЇ ДУШІ
Петро Яцик. Видатний подвижник української культури
В фонді бібліотеки зберігся випуск газети «Літературна Україна» від 2001, де опубліковані матеріали присвячені першому міжнародному дитячому конкурсу знавців української мови. М.Слабошпицький, виконавчій директор Ліги українських меценатів, у своєму інтерв'ю газеті розповів , що в конкурсі взяло участь 200 тис. учнів із 12 тис. шкіл. Також українські діти з 10 країн світу брали участь в змаганнях через Інтернет. Директор подякував українським письменникам які долучилися до конкурсу з власної ініціативи: М.Сому, Ю.Буряку, А.Дімарову, Л.Вороніної, Дж.Мейсу та іншим. Багато видавництв на різних етапах змагань нагороджували переможців: Либідь, Смолоскип, Дух і Літера, А-ба-ба-га-ла-ма-га, Обереги, Кальварія, Веселка… Врочисті ритуали нагородження призерів переростали в справжні свята української мови й української книги. Письменники побажали, щоб в майбутньому конкурс звертав увагу на артистизм і живе зацікавлення володіння рідною мовою, на шляхетність слова, щоб конкурс збагачувався справжніми святковими барвами...
Ініціював організацію цього Міжнародного дитячого конкурсу знавців української мови і став його головним меценатом і почесним президентом Ліги українських меценатів – Петро Яцик. Який вважав, що діти – це майбутнє України. Важливо пробуджувати в них відчуття повноцінності і престижності рідної мови і патріотизму. Петро Яцик розкрив ідею широкомасштабного проекту «Вивчаймо та плекаймо українську мову». І першим кроком – заспівом цього задуму став Міжнародний конкурс української мови.
Оцінюючи роль і значення благодійних вчинків українського патріоту з Канади Л.Даценко, віце-президент Національної радіокомпанії України, член наглядової ради Міжнародного дитячого конкурсу знавців української мови, зауважує, що це є фантастична постать в українському меценатстві , і його можна поставити в один ряд з такими визначними людьми як П. Могила, В.Тарнавський, Є.Чикаленко, А.Шептицький.
М.Слабошпицький каже про П.Яцика: важко в український діаспорі Канади знайти такого щедрого жертводавця як він. Перелік всіх його благодійних акцій зайняв би чимало часу. Петро Яцик виявляв буквально донорську самовідданість у спонсору ванні всіх видатних українських справ: науки, освіти, культури. Так меценат допоміг у виданні «Енциклопедії українознавства», був організатором Центру П.Яцика при Альбертському університеті для вивчення української історії, видання її англійською мовою, Інституту українських студій Гарвардського університету,Освітньої фундації ім..П. Яцика, Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, спеціального українського відділу в Інституті ім.. Гаррімана при Колумбійському університеті… Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 млн. доларів.
В № 41-42 альманаху «Хроніка 2000» редколегія
видання , членом якої був Петро Яцик,
висловлює почуття скорботи з приводу його смерті і згадує мудре слово підтримки, поради великого
українця, «людини , яка знала таємницю
гармонії матерії і духу, яка набуті подвижницьким трудом будівничого
матеріальні цінності переплавлювала в духовні надбання, духовний розвій рідного
народу… Він поклав своє серце і свої мільйони на олтар служіння Вітчизні -
духовного її сходження». Нині
конкурс знавців української мови
носить ім’я Петра Яцика. За багатолітню
благодійну діяльність його нагороджено
«Почесною відзнакою Президента України», до 80-річчя – орденом князя Ярослава
Мудрого.
В цьому році
виповнюється 100 років від дня народження Великого Українця з далекої Канади,
Великого Мецената - Петра Яцика. Команда
департаменту освіти і науки Львівської області готує низку заходів для
відзначення ювілею свого видатного земляка.
Немає коментарів:
Дописати коментар