середу, 14 квітня 2021 р.

 

Глушков – «Піонер комп’ютерної техніки»

Цього звання вчений удостоєний як невтомний творець і палкий пропагандист кібернетики як науки.

З дитинства хлопець захоплювався книжками з радіотехніки і математики. В шкільному віці читав підручники для студентів вузів.  В 13 років  сам конструював різні прилади, цікаві «іграшки»: радіоприймач, радіопристрій для дійстанційного керування. Після війни закінчив політехнічний інститут, механіко-математичний факультет університету. З 1957 року Глушков –  директор Обчислювального центру АН УРСР, який став Інститутом кібернетики (в подальшому названий  його ім’ям). У своїй докторській дисертації молодий вчений розв’язав одну з найскладніших алгебраїчних задач – п’яту проблему Д.Гільберта. В.М. Глушков – фундатор наукової школи кібернетики. В 1964 році він створив  теорію цифрових автоматів і теорію автоматичного проектування комп’ютерів. Вчений започаткував українську школу з проблем штучного інтелекту й розпізнання образів. Під його керівництвом створено і впроваджено у практику математичне забезпечення ЕОМ «Київ», проект ЕОМ «Україна», серію ЕОМ «Мир», «Київ -70» - для керування іонним променем, проект загальнодержавної автоматизованої системи збору  й оброблення інформації…

Цією технікою користувалися представники різних спеціальностей. Відкриттями і розробками вченого і інституту кібернетики  АН УРСР використовувались  на заводах, електростанціях, різних виробничих комплексах. Кібернетика – це і автопілот, і міжпланетні автоматичні станції, «розумні»  машини, які перекладають  з однієї мови на іншу, розшифровують стародавні рукописи...

За цикл робіт з теоретичної кібернетики  В.М.Глушков був удостоєний високих  державних  нагород, почесних звань, премії ім. О.Крилова. Вчений є автором 500 наукових праць, 10 монографій. Читав лекції студентам в Америці, Японії, Великобританії, Мексиці та інших країнах. Тільки за 1969 рік вчений отримав понад ста запрошень прочитати свої лекції з питань кібернетики.




В 1982 році заснована премія імені Віктора Глушкова АН УРСР.



Постановою РМ України в 1982 році "Про увічнення пам'яті  академіка В.М Глушкова"  Інституту кібернетики АН УРСР присвоєно ім'я В.М.Глушкова, заснована стипендія  його імені для студентів Київського державного університету ім. Т.Шевченка,  встановлена меморіальна дошка на будинку по вул. Ярославів вал, де проживав вчений, прийнято рішення про надання новій вулиці міста Києва імені В.М.Глушкова.






Немає коментарів:

Дописати коментар