понеділок, 17 травня 2021 р.

 Арабатська трагедія кримських татар.

Крим. 1945 рік. В маленькому рибальському селищі Чокрак мирно живуть родини кримських татар. Життя йде своєю чередою: селяни ловлять рибу, обробляють землю.  Прості люди не знали про трагедію татар, яка трапилась в Криму 18 травня 1944 року. Про цю «операцію» по чистки півострова від татар вже було відрапортовано «наверх». І раптом через рік було виявлено це селище з кримськими татарами на Арабатській стрільці. Було прийнято рішення  - всіх мешканців села завантажити  на баржу і перевести в   інші  нові місця поселення. Але раптом на середині Азовського моря судно з людьми було затоплене. Загинули всі. Глибока темна ніч. Свідків немає. Всі, хто мешкав у селі, загинули страшною смертю на дні моря, на березі якого вони мирно жили, працювали,  раділи і сумували, любили, ростили дітей…

Все скінчилось  для них однією темної  ночі… Море стало могилою для старих і молодих, для жінок і чоловіків,  тільки тому, що вони всі  були кримськотатарської національності…

В День трагічної пам’яті 18 травня  щорічно  все прогресивне людство згадує і вшановує пам'ять безвинних жертв політичних репресій  1944-45 років в Криму.

Картина кримськотатарського художника Рустема Емінова "Місячна соната" присвячена трагедії на Арабатській стрільці в 1945 році.

 В  День пам’яті жертв політичних репресій в м. Херсоні відбувся вечір - реквієм «Пам’ятаємо 1944» - музичний перфоманс за участю кримськотатарських колективів,  співачки Джамали, «Дахабрахи», Ахтема  Сеінтаблаєва. Виступи проходили на фоні світлової інсталяції кримськотатарських національних орнаментів, які проектувалися на фасади будівель на площі…

 Матеріали і фото про захід надані користувачами бібліотеки, які були присутні в Херсоні на вечорі  пам’яті.



 

Немає коментарів:

Дописати коментар