середа, 27 липня 2022 р.

Вони творили українську націю 

24 серпня 2021 року, у 30-ту річницю незалежності України, президент Володимир Зеленський оголосив про заснування нового свята – Дня Української Державності, яке відзначатиметься 28 липня.


"Ми починаємо відзначати День Української державності. Її точкою відліку ми вважаємо рік заснування Києва - столиці Київської Русі-України, яку недаремно називають місцем, де все починається. Зародження нашої державності ми відзначатимемо в день розквіту нашої державності – у День хрещення Київської Русі-України" – В.Зеленський

І лише 31 травня 2022 року в розпал війни, яку розпочала росія проти України, Верховна Рада України ухвалила законопроєкт. Закон набув чинності 9 червня 2022 року. Це свято звертає увагу на те, що українській державності вже понад тисяча років. І саме в цей важкий для України час є головним донести до молодого покоління цю тисячолітню історію, витоки української державності.

Державність - це устрій усього матеріального і духовного буття цілого народу. Ознаками державності є безперервність, втілена в мові, вірі, праві, літературі, мистецтві, національних символах і атрибутах, що передається від покоління до покоління; прагнення нації до політичного і національного самовизначення, державної незалежності; наявність органів публічної влади; соціальна організація суспільства; духовно-моральна, культурна організація суспільства; система норм права, включаючи пам’ятки права; історичний процес, який охоплює весь проміжок часу, впродовж якого відбувалися процеси державотворення.

На превеликий жаль, для українського народу становлення національної державності відбувалося досить складно й упродовж тривалого часу. Основні етапи розвитку Української державності: етап Київської Русі — княжа доба; козацьку державність ХVІ—ХVІІІ ст.; державність Української Народної Республіки; державність Радянської України; сучасну відроджену Українську державу. Історія України — це фактично історія національно-визвольної боротьби українського народу за свою державу. Ця боротьба була спрямована на визволення українського народу з-під іноземного панування та здобуття національної державної незалежності. зародження ранньої Української державності почалося з VІ ст. н. е., засновниками якої стали князі Кий, Щек та Хорив, котрі започаткували династію перших її правителів — Києвичів.

До вашої уваги добірка книжок з фонду бібліотеки, які розповідають про видатних представників національної еліти, борців за незалежність та державність. Це видатні українці які жили для України і боролися за Україну.

Також в цей день у православних християн традиційно відзначається як День Хрещення Київської Русі та князя Володимира.Володимир Великий – Хреститель Русі.

Святе Хрещення на Русі дуже швидко дало свої плоди: почали споруджувати християнські храми; князь піклувався про духовну освіту народу; значно зросла кількість освічених людей різного віку. Русь залучалася до більш передової християнської культури і цивілізації, увійшла в сім’ю християнських народів Європи. Князь дотримувався всіх заповідей Христових і виконував приписи Святої Церкви. При святому рівноапостольному великому князі Володимирі Київська Русь досягла розквіту і її вплив розповсюдився далеко за її межі.

У цій книзі досліджується період існування Київської Русі – першої східнослов’янської держави, її вплив на державно-політичні процеси у Східній Європі.

Володимир Мономах

Володимир Мономах був мудрим і розважливим, політично далекоглядним державцем. За часів його князювання  (1113-1125) – було покращено як політичне так і економічне становище тогочасної держави. Він утвердив централізовану монархічну форму правління по всій території своєї держави та на певний період зупинив процес роздроблення Київської держави, яка почала занепад після смерті його діда Ярослава Мудрого.

Іван Мазепа

Це документально обгрунтоване дослідження назвали "першою в Росії правдивою книгою про гетьмана Івана Мазепу". Не зрадник імперії і пануючи, а неординарна особистість, різнобічно обдарована, неабиякого розуму, сили духу та патріотичної самосвідомості. Ця книга - український переклад тієї самої, гучної, доопрацьований автором. Т. Таїрова - Яковлєва звертається до читача зі вступним словом, дещо за ці роки змінилося у самому "мазепознавстві" - деякі факти і констатації автором відкориговані й доповнені.

Тарас Шевченко

Він народився кріпаком, був круглим сиротою і тільки у 24 роки став вільною людиною. Ці факти відомі всім. Але не всі знають, що молодий Шевченко входив до санкт-петербурзького мистецького бомонду, відвідував оперу, був бажаним гостем у багатьох кращих домах, любив жінок, навіть думав оженитися. Саме такий — маловідомий — Тарас постає зі сторінок цієї книжки. Автор показує не просто геніального поета, а передусім людину — людину, яка любила життя у всіх його проявах, яка страждала від несправедливості, яка так хотіла щастя і яка, зрештою, була такою нещасливою.

 

Михайло Грушевський

Михайло Грушевський (1866–1934) є однією з головних постатей українського національного самоствердження в новітній історії України. Видатний вчений і суспільно-політичний діяч, він створив 10-томну «Історію України-Руси» — першу повну історію України, таким чином перевершивши навіть таких своїх видатних попередників, як Костомаров, Куліш, Драгоманов, Антонович. Але Грушевський не тільки писав історичні праці, він сам творив історію: 1917 року став на чолі нової Української держави — його було обрано головою Центральної Ради (1917—1918), яка в 1918 році проголосила Українську Народну Республіку (УНР). Завдяки цьому світ дізнався, що на землі існує Українська держава, президентом якої і був М. С. Грушевський.

Симон Петлюра 

Ця книга — глибоке історичне дослідження про життєвий і державницький шлях Симона Петлюри. На прикладі життя цього Великого Патріота автор показує прагнення українського народу до волі та незалежності, розкриває причини поразок Української революції, значення її уроків для нинішнього часу.

Левко Лук’яненко 

У просвітницько-публіцистичній праці автор розглядає наріжне питання ідеології української держави, дає оцінку державотворчого процесу в Україні, його окремих складових – економічних, політичних, соціальних, моральних. Головною темою є проблема національної ідеї, рефреном – заклик до єдності народу через відродження мови, традицій, культури, національної гордості, любові до України.

В’ячеслав Чорновіл

У монографії розглянуто діяльність видатного громадсько-політичного та державного діяча України другої половини ХХст. В.Чорновола. рохкрито особливості формування його суспільно-політичних поглядів, розгортання активної громадської роботи, здійснення редакційно-видавничої праці, перебування в ув’язненні й на засланні. Проаналізований внесок В.Чорновола у становлення громадсько-політичних організацій, розбудову та утвердження української державності, місцевого самоврядування й парламентаризму.

Алла Горська

 Активна учасниця українського шістдесятницького руху спротиву тоталітарній системі в СРСР. Її називали душею українського шістдесятництва, вона була люблячою жінкою і матір’ю з ніжним, вразливим серцем митця. Її вбили, і обставини смерті Алли Горської досі оповиті таємницею. А її безкомпромісність і мужність в обстоюванні власних переконань, жертовність і патріотизм досі лишаються взірцем для кожного небайдужого серця. До книжки увійшли світлини з родинного альбому Зарецьких із фондової колекції Музею шістдесятництва та архіву онуки художниці Олени Зарецької.

Будь-який народ, будь-яка нація починається передусім з того, що вона зобов’язана досконало знати своє минуле, своє коріння та витоки. Бо «хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Хто не шанує видатних людей свого народу, той сам не годен пошани».

Немає коментарів:

Дописати коментар