Бібліотека інформує


Українці читайте!!!

Ви хочете бути в курсі свіжих літературних новин? Ми впроваджуємо рубрику «Бібліотека інформує», де будемо розповідати про події в літературі, а також цікаве із життя і творчості письменників.



Сергій Чирков — поет, прозаїк, публіцист і легенда вітчизняної журналістики.

Комітет з національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив список літературно-мистецьких творів та їхніх авторів, висунутих на конкурс на 2024 рік. В категорії "література" є 22 претенденти. В цьому списку є збірник поезій українського прозаїка, поета, публіциста, перекладача і заслуженого працівника культури України – Сергія Чиркова. 

Сьогодні пропонуємо познайомитися з творчістю самобутнього і оригінального письменника. У фонді бібліотеки є роман, який автор писав десять років. “Ковчег. Колискова для смерті” - за жанром це «роман-подорож у 333 спогадах, снах і видіннях». А ще його можна вважати романом-передчуттям. Предметом художнього дослідження автор зробив життя реальних людей. Дія в ньому починається на невеликій річці Луганщини, що несподівано виходить з берегів, заливає село, всі навколишні землі й перетворюється на всесвітній потоп. За рік по завершенні твору на сході України почалася війна, яка досі загрожує перерости у світову трагедію. 

А також Ви можете познайомитися з поетичними збірками: «Скрипаль» - це вірші останніх років, а вірш з цієї збірки “Зліплю собі сніговика...” експерти літературної фундації “Самотній вовк” назвали кращим українським віршем останнього десятиліття. «Поза позик» - вихід цієї збірки став неабиякою подією для любителів поезій. Ці поетичні рядки наповненні глибинною тривогою, особливо, за сина і ображену долею і війною країну. «Ходімо в рай» - в цій збірці багато кохання, багато світла і надії, але багато суму та болю, без яких не обходиться жодна любовна історія.

Детально про творчість поета і висунення його збірки на Шевченківську премію Ви можете прочитати  на шпальті газети Слово Просвіти від 9-15 листопада. Н.Дзюбенко-Мейс «Син іде. Іде війна..»





Автор «Франчески і Моцарта» написав продовження пригод Моцарта.

Він український письменник, бурят за походженням. Він працював журналістом провідних українських каналів. Він написав книжкову серію про свою напарницю Франческу – юну сицилійку, дівчину з аутизмом та феноменальними математичними здібностями. «Фактично, це ходяча енциклопедія з якою дуже комфортно працюється» Дорж Бату. 

З 2011 року живе та працює в США, але пише романи українською. І він не вважає себе письменником. «Я письменництвом на життя не заробляю, до української літературної тусовки ніколи не належав і не належу, написання текстів для мене хобі, тож зватись письменником – трохи передчасно»  - Дорж Бату. Його звати Андрій Васильєв, а Дорж Бату його псевдонім. 

В його творчому доробку вже є чотири романи: Франческа. Повелителька траєкторій; Франческа. Володарка офіцерського жетона, Моцарт 2.0 і Таємниці старого Лами, який побачив світ у 2021 році. 

Цього року всім поціновувачам творчості Бату слід чекати на новинку – продовження роману «Моцарт 2.0». Це нові пригоди Вольфі та його друзів. Чому продовження? Адже у читачів після першої частини виникло багато запитань. Отже, «у другій частині буде багато сюрпризів, неочікуваних зустрічей, пригод і, звісно заплутаний сюжет» - Дорж Бату.

Романи, які є в бібліотечному фонді.




«Не очікував такого  від себе…» - Артем Чех

В 2021 році роман Артема Чеха «Хто ти такий» отримав престижну премію – «Книга року ВВС». Артему, як і будь якому автору дуже приємно, що його твір отримав цю відзнаку. А ще на цей роман відзнято фільм (нині вирішується, на якому фестивалі відбудеться перший показ). 

(читайте інтерв’ю з Артемом в газеті «Експрес» від 27 січня 2022 р.)


Справжнє ім’я письменника – Артем Олександрович Чередник. Він є доволі відомим українським автором. У 2007 році став переможцем другого конкурсу від видавництва «Фоліо»  - «Міський молодіжний роман».


Відомим письменником Артем став випадково. Коли він написав перший роман, його друг, без відома власника твору, відправив рукопис на конкурс. Тепер поціновувачі його творчості мають можливість читати ось такі його романи (ці книжки є у фонді бібліотеки):



Кожен твір автора має свою індивідуальність та багатогранність і ні в якому разі не схожий на інші творчі доробки письменника.

 

З травня 2015 по липень 2016 року письменник, змінивши перо на автомат, захищав власну батьківщину.



9 грудня найпопулярніша письменниця сучасної Франції святкує свій день народження

Анна Гавальда – французька письменниця, журналістка. Почала писати в 17 років. Адже з самого дитинства була вигадницею і в школі обожнювала писати твори.

В студентські роки вона багато працювала – офіціанткою, касиркою і журналісткою. І цей досвід їй знадобився у майбутньому для написання книг. Брала участь в багатьох конкурсах. У 1992 році її лист посів перше місце у французькому конкурсі «Кращий любовний лист». Він був написаний від імені молодого чоловіка. Це дуже вразило журі.

Після навчання вона викладала французьку мову першокласникам в одному з коледжів.

У 1999 році вийшла дебютна книга письменниці — збірка оповідань «Мені б хотілось, щоби хтось мене десь чекав», це 12 новел, які зуміли підкорити світ і серця читачів, адже вони прості, душевні і щирі. Це перша збірка новел Анни Гавальди, яка здобула славу якось геть несподівано, бо видавці не ставили на її твори і особливо не промоціювали їх. Гавальда, яку тепер називають "ніжним Уельбеком", "новою зіркою французької словесності" і «новою Француазою Саган» яскраво й проникливо зображає звичайне життя, зовнішня простота якого, приховує безліч потаємних бажань, страхів, мрій та образ, а головне - любові у найрізноманітніших її виявах. Потрібно лише вміти її побачити, відчути, дозволити собі "розплющити" серце і поринути у вир емоцій.

Кожна яскрава подія в житті авторки стає поштовхом до написання нових і захопливих романів.

У фонді бібліотеки є деякі  книги Анни Гавальди. Пропонуємо до ознайомлення:

«Я її кохав. Я його кохала» - світла, іронічна. Сповнена ностальгійного смутку історія кохання, яке оживотворює буденність, через біль веде до тихої радості.

Ця книжка – людинознавча, франкознавча – покаже читачеві Францію сучасну, Францію живу, трепетну, страждаючу, перемагаючу, не шаблонну, не туристську – справжню.


«Розрада» - роман серії «Карта світу», яка заснована у 2010 році. Шарль Баланда - успішний архітектор. Живе у Парижі з дружиною та її донькою. Він багато працює, рідко буває вдома. І все у нього нібито добре: і кар'єра, й особисте життя. На сюрпризи долі вже годі сподіватися. Аж раптом Шарль знаходить лист - лист із минулого, про яке він заборонив собі думати. З листа він дізнається про смерть матері колишнього друга. Шарль не бачив її понад двадцять років. Цей лист вщент руйнує його усталене життя, занурюючи у жахливу депресію. Та невдовзі давні, майже забуті почуття до цієї померлої жінки приводять його до іншої, реальної, живої... і життя набуває нового сенсу...

«Її ім’я нині на слуху. Про неї говорить преса, приязно пишуть колеги по письменницькому цеху. Іменем Анни Гавальди означують два напрямки новітньої французької літератури. Права на екранізацію останнього роману письменниці викупив славетний Клод Беррі. Анну Гавальду вирізняє трепетне відчуття часу, уміння почути крик живої людської душі у мертвих речах.» - Андрій Малюк



На реальних подіях

«На полі смиренному» Валерія Шевчука і «Ім’я рози» Умберто Еко – найяскравіші твори в усій європейській літературі ХХ століття, «темою» яких є монастирське буття.

«На полі смиренному» – твір, означений письменником як «травестія» на «Києво-Печерський Патерик», дослідниками – як сучасний роман-притча з достеменним відтворенням історичних реалій. Дія у романі-притчі відбувається в межах замкнутого простору – у стінах монастиря, який виступає алегоричною моделлю тоталiтарного суспільства. Це один з найважливіших творів письменника, де простежено епоху молодого українського християнства в його протиборстві з язичництвом на тлі болісних суперечностей між церковними догмами і реальним життям.

«Перечитайте цей роман сьогодні й ви будете шоковані: та це ж про теорію ігор, постправду, маніпуляцію свідомістю, медіаграмотність, гібридні агресії та всіляких інших «винахідників зла».Костянтин Родик



«Ім’я рози» - захоплююча детективна історія, органічно вплетена в реальні історичні події ХІV століття. У середньовічному монастирі за загадкових обставин один за одним гинуть ченці. З’ясувати причину їхньої смерті доручено вченому-францисканцю Вільяму і його помічнику Адсо. Розпочавши розслідування, вони занурюються у лабіринт підступних інтриг, політичних махінацій, потаємних пороків та абсурдних забобонів, якими сповнене життя монахів, і, вирішуючи багато філософських питань, ідучи шляхом логічних розмірковувань, розкривають загадкові вбивства.

Роман опублікований у 1980 році, одразу ж став супербестселером. Книгу перекладено багатьма мовами, і сьогодні вона вважається класикою світової літератури.

 

Більш детально про ці твори відомих письменників читайте в статті Костянтина Родика «Змагання, або ж Естетична гідність» (Україна молода, №120-121 за 2021рік)




Нова книга Тетяни Пахомової вже  в бібліотеці.

Вихід її першого роману «Я, ти і наш мальований і немальований Бог» став справжньою подією у сучасному літературному процесі. І от цією весною світ побачила четверта книга від «Коронованої» авторки – Тетяни Пахомової «Схизматик. Діти Каїна» - пекло починається там, де люди грають у Бога. В романі події відбуваються під час Другої світової війни. Війна, прихід німців та нелюдські воєнні побори, криваві сутички між родинами поляків та українців, злидні, невизначеність. Лихо ковтало людей не пережовуючи. Боротися було марно – всі виживали, як могли. Якось пристосувалися, притерпілися. Та починається лиховісне переселення українців, влаштоване владою «совітів». Страх жити далі стає сильнішим за страх смерті. Але у світі зла не все однозначно.


Довідка про автора і творчість: Тетяна Пахомова – українська письменниця, педагог. Народилася і мешкає на Львівщині. Вона завжди знаходиться у творчому пошуку, і як особистість, що любить життя, Тетяна Романівна цікавиться усім, що нас оточує. Напевно саме тому народилося бажання поділитися своїм досвідом з іншими за допомогою літератури. 

І от в 2016 році отримала першу премію літературного конкурсу «Коронація слова» за роман «Я, ти і наш мальований і немальований Бог» - книга описує історію єврейської родини, яку під час Другої Світової війни переховувала сім'я українців із Радехівщини. Це драматична та зворушлива сімейна сага, що пробуджує віру в добро та милосердя. Наступна книга авторки – романтична львівська історія – «Таємниця галицького Версалю». Це історичний роман, який розповідає про історію кохання Гертруди Комаровської та Станіслава Потоцького, тут порушено проблему ролі жінки у тодішньому суспільстві. А роман «Карпатське танго» з містичним присмаком, який здобув схвальні відгуки критиків і читачів, можна розділити на цитати і використовувати в повсякденному житті.


   


«ЮРА» вже в нашій бібліотеці


Новий історичний роман Марини Гримич вже на нашій  бібліотечній полиці. Це продовження роману «Клавка». Події твору відбуваються в шістдесяті роки в Києві, Ірпені. Герої – діти української номенклатури, приємні молоді люди, студенти, планують  присвятити своє життя науці і мистецтву. Це вже інша молодь, не схожа на покоління з першої книги. Вона розгублена в переломний час для суспільства.  В спокійне стабільне життя вривається Празька весна. Боротьба з українськими дисидентами. Русифікація і цензура української літератури. Головний герой Юра- студент-фізик, комсомольський ватажок, стає перед моральним вибором,опинившись між світом батька-кагебіста та матері-представниці української інтелігенції. Київ – це теж герой роману. Відчувається, що це – світ дитинства і любові авторки.  Під її  пером  оживають бульвари, вулички, впізнають ся окремі  куточки.  Марина Гримич пригадує  характерні деталі, ознаки  і явища, які з’являються у   житті людей і міста того часу. Історична мелодрама читається легко, хочеться дочитати до кінця твір, але цікавить продовження сюжету і доль її героїв. Нова книжка чекає на вас в бібліотеці.




Книга є джерело мудрості!


В Міжнародний день рідної мови, 21 лютого, відбулася ХХІ церемонія нагородження лауреатів Всеукраїнського рейтингу «Книжка року». Сам рейтинг заснований, щоб визначати найкращі книжки та видавців України для стимулювання читання змістовних видань. 
Нині збільшується надходження  книг до бібліотек і серед них будуть видання переможців рейтингу «Книжка року – 2019». Серед поданого переліку переможців, наша бібліотека вже має деякі книги лауреатів. 


Тому, пропонуємо до ознайомлення: номінація «Красне письменство» жанрова література – В.Шкляр «Характерник» і Ю.Винничук «Нічний репортер». Сучасна зарубіжна проза – М.Єргович «Жертвам сниться велика воєнна перемога». 
Номінація «Софія» політологія – Ф.Фукуяма «Політичний порядок і політичний занепад. У двох томах». 
Номінація «Дитяче свято» пізнавальна та розвиваюча книга – Л.Ушкалов «Сковорода від А до Я»



Всі інші книжки можна замовити з інших бібліотек міста. Головне приходьте і читайте. 





Про нові грані наших прадавніх текстів у книжці Вадима Пепи «Щедрик летить із Києва». Відтепер Ви можете прочитати і зробити аналіз про історію вивчення золотого запасу нашої духовності – того, що ми називаємо фольклорною спадщиною українського етносу. Вам відкриються незвідані глибини минулого – від Мезинської археологічної культури й через Трипільську цивілізацію до часів історичних. Наведені автором тексти демонструють різновиди виображення в міфологічній свідомості культурно-історичного процесу становлення людської тожсамості, самоусвідомлення себе як істоти унікальної, відмінної від усіх інших сущих на землі створінь. В книзі новими гранями зблискують прадавні тексти наших обрядових, весільних та русальних пісень, щедрівок, колядок, гаївок, замовлянь, голосінь, забобонів… Українці – читайте! 


Марина Гримич «Клавка», Нора-Друк, 2019.


Приємна та помітна новинка сезону – роман із літературного життя сталінських років. Книга презентована на Книжковому Арсеналі, книга, яку мають прочитати всі. Це роман - історична мелодрама про ігноровані повоєнні роки. Його перипетії розгортаються в сталінському Києві 1940-х років. Клавка – головна героїня - секретарка Спілки письменників, яка стає свідком та учасником драматичних  подій письменницького осередку післявоєнних років в Києві: любов, інтриги, зрада, відвага, Євбаз, секрети РОЛІТу. Приємного читання!!!





ХХ Всеукраїнський рейтинг «Книжка року’2018». Красне письменство сьогодні – Жахотерапія: горор, який завжди з тобою. Від агресії людину втримують соціальні інституції. А як би виглядав світ, коли сімейний інститут удалося б «скасувати»? Новий роман письменника, що вміє-любить нажахати читача – Ян Валетов «Лучший возраст для смерти». Це історія з життя інстинктів. Вибух у військовій лабораторії, де розробляли ідеальну зброю. Мікроб убиває кожного рівно у 18-й день народження. Вірус призивного віку виходить з-під контролю й миттєво знищує геть всіх дорослих… Автор сфокусований на психології виживання. І це в кожній його книзі. Ми в очікуванні на нову книгу, а поки що пропонуємо до прочитання роман-попередження, від якого в 2007 році відмовилися всі українські видавці, але нарешті він повертається додому - «Ничья Земля»… Місце, де неможливо жити, але все ще можна на щось сподіватися. Притулок для наброду, ізгоїв і героїв. Де закінчується вигадка і починається правда? У цій книзі передбачені конфлікти, газові війни і розкол України. Залишається тільки прочитати. 




«…як часто люди виявляються не тими, за кого їх мають»


Який зв'язок між похмурою притчею Вільяма Голдінга «Володар мух» і нинішнім українським буттям? Адже «Володар мух» - песіместичний сценарій розвитку суспільства без дорослих. Тобто – без цивілізаційного примус-контроля. На це дає відповідь стаття в газеті «Україна молода» за 4.09.18. – ХХ Всеукраїнський рейтинг «Книжка року 2018». Читайте книгу Нобелівського лауреата В.Голдінга, яка наштовхує на думку, що цивілізованість є лише прикриттям природної людської жорстокості.

Найочікуваніша новинка від Золотої авторки України!




Нарешті! На полицях книгарень з’явилася новинка від Люко Дашвар. Цього разу Золотий письменник України пропонує до прчитання книгу під назвою «Ініціація». Маємо надію, що новий роман не залишить байдужими всіх прихильників творчості авторки. Адже пише вона про те, що хвилює найбільше. «Реальність неймовірніша за вигадку. Що би ви не прочитали, знайте: усе те може статися. Читайте, думайте, любіть, вірьте в себе, і тоді світлих яскравих фарб у вашому арсеналі стане значно більше» - Люко Дашвар








«Правда – штука жорстока» Микола Хомич

Він увірвався в літературу в зрілому віці. Перші його книжки показали: в літературі з’явився серйозний письменник, що глибоко проникає у життя людини й суспільства – і це Микола Хомич. Лейтмотивом його творчості є проблема повернення втраченої пам’яті. А ще він є знавцем Києва, який любить подорожувати і вважає, що насправді література і подорожі дуже пов’язані. В очікуванні на нову книгу Миколи Хомича «Час» де є роздуми про час та його сприйняття, ми маємо змогу запропонувати Вам до прочитання, раніше видану книгу – історичний детектив, який розкриває маловідомі сторінки давньої української історії.



«Читаючи, людина вчиться бачити більше»Андрій Курков
Знайомтеся! Новинка від Андрія Куркова «Рух «Емаус»: історія солідарності». Книга, яка варта бути на бібліотечних поличках. Але, на даний час, поки книга ще не з’явилася на наших полицях, пропонуємо вам до прочитання книгу Ж-К.Гранже «Пасажир» де описується про організацію допомоги бездомним «Емаус», засновником, якої був Абе П’єр. Його проект полягав у створенні «самодостатньої спільноти, здатної забезпечити собі прожиток». Головною мотивацією було надання зневіреним і відкинутим суспільством людям можливості щось зробити на «користь громаді, а отже повернути втрачену гідність…».






Минулого тижня роман «Англійський пацієнт» канадського письменника Майкла Ондатже здобув спеціальну премію «Золотий букер», яку присуджують найкращій книжці за останні 50 років.



Немає коментарів:

Дописати коментар