неділя, 13 лютого 2022 р.

 

ПОРИ РОКУ у МИСТЕЦТВІ

2022  оголошений роком збереження природи  та живого світу в Україні.

Протягом року ми хочемо розповісти про митців, які у своїй творчості яскраво оспівували природу, або використовували природні елементи, мотиви, надихаючись нею на створення художніх шедеврів в різних галузях мистецтва.  Всі пори року по-своєму чудові й неповторні. Кожна з них приваблює і надихає митців творити.

ЗИМА – єдина тема його творчості

«Зимовий художник», всесвітньо відомий художник з Нідерландів епохи Бароко Гендрик Аверкамп  з народження був німим і глухим. Мати навчила його читати і писати. І вже у ранньому дитинстві стало зрозуміло, що свої враження й почуття Гендрик найкраще передає в малюнку. Образотворче  мистецтво стало його емоційним красномовством. Художник мав прозвисько «Німий з Кампена». Майже все життя він працював у рідному місті Кампен.

Особливу любов художник мав до зими. Це пояснюється  теплими спогадами з дитинства про катання на ковзанах  разом з батьками. Тому  зима була головною темою його картин. Вважається, що Аверкамп створив новий тип жанрово-пейзажної картини. Художник майстерно передавав  глибину простору,  атмосферу нідерландської зими кінця ХVI ст.. Його   картини  ніби живі,  під чистим блакитним небом відчувається музика, сміх…Сюжети полотен художника  реалістичні та інформативні, одні й ті персонажі «переміщуються»  з картини в картину - це знайомі Аверкампа. На фоні зимового пейзажу – жанрові мотиви – це обов’язкова риса всіх картин  майстра. На кожній  з них багато людських фігур різних соціальних прошарків: прості люди, нарядні бюргери, які катаються на ковзанах та санчатах, прогулюються парами, грають ключками дерев’яним м’ячем на льоду замерзлих каналів та моря. Композиції доповнюють  різні  будівлі, замки, шхуни… Художник з ювелірною точністю відноситься до найдрібніших деталей. Вся творчість Аверкампа схожа на ілюстрації до дитячих казок.


Працював  художник на вулиці. Картини були не великого розміру, щоб «вписуватися»  в  помешкання містян, які із задоволенням  їх  купували.

Кінець ХVI ст. вважається часом найхолодніших зим  в історії Нідерландів, так званим «малим льодяним періодом». Атмосферу якого так яскраво і реалістично замалював його сучасник, і застила на віка на картинах   голландського  художника  Гендрика  Аверкампа. Сьогодні вони зберігаються в музеях Мілану, Вени, Женеви. Багато їх в колекції  англійської  королеви.
Немає коментарів:

Дописати коментар